HAKKIMIZDA

Biz Mavi Köşk ailesi olarak 1992 den bu yana, yani  çok küçük yaşlarda, uzak diyarlardan gelerek büyüklerinin yanında öğrenip yetişen aile bireylerinin tecrube ve birikimleriyle lokanta sektorunde bir marka olmayı hedefledik. Biz Mavi Köşk ailesi olarak   Bağcılar Yüzyıl'da birinci halkasını kendi bünyesine katarak hizmete başladık.
 
Tabiki alışılmışın dışında kendine özgü bir Sac Tava hazırlıyan Mavi Köşk sahipleri kendi ağını genişleterek kalitesine kalite katarak İstanbul'un farklı yerlerinde sizlere modren bir alt yapıyla hizmet verecektir. Kalitemize şahit olmak için sizi Lezzetin Adresi Mavi Köşk'e bekliyoruz...
 
Kalite Politikamız
 
Restoranlarımıza tek bir merkezden üretim ve sevkiyat yapılmaktadır. Türk Gıda Kodeksine uygun, gerekli izin belge ve onaylar alınmış olarak üretim gerçekleştirilmektedir. Şube ve Restoranlarımızda merkezi olarak belirlenmiş kriter ve standartlarda pişirme ve servis yapılmaktadır.Yemeklerimizin lezzetini öncelikle içine kattığımız sevgide ve müşterilerimize verdiğimiz değerden almaktadır.
 
Hijyen Politikamız
 
Mekan temizliği, ürün temizliği, malzeme temizliği ve insan temizliği. konusu yemek olan bir müessese için asla olmazsa olmaz kuraldır. Tüm personelimize Periyodik Hijyen Eğitimi verilmektedir. Yönetici Personelimize Gıda Mühendisi tarafından yapılan denetimler ile de firmamızda hijyen bir ortam sağlanmaktadır. Sağlık, temizlik yani hijyen temel prensibimizdir. 
 
Misyon
 
Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak aldığımız, gıda yönetmeliği standartlarında, müşterimize her zaman sağlıklı ve hijyenik ortamlarda hazırlanmış yemekler sunmayı görev bildik. Şubemizde müşterilerimizle güler yüzlü bir iletiğim kurarak karşılamayı ve uğurlamayı amaç edinmiş bir firmayız.
 
Vizyon
 
Müşteri beklentisi ve isteklerine en uygun şekilde sunmayı, başarının da eğitim ile gerçekleşebileceğini bilen insanlar olarak meslek eğitim faaliyetlerine duyarlı, sürekli gelişmeyi ve yenilenmeyi ilke edinmiş dünya standartlarında üreten ve hizmet veren bir kuruluş olmayı amaç edindik.